На 12.05.2017 г. в конферентна зала на Община Самоков участниците от екоклуб „Да опознаем биоразнообразието на Рила” при ПГ „Константин Фотинов” проведоха среща под надслов „За да остане природа…”.
Клубът е част от проект „Твоят час – фаза1” на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. и е свързан с процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG05M20P001-2.004 /с цел / „Развитие на способностите на учениците и повишаване на мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности. Съорганизатори на срещата заедно с екоклуба бяха и участниците в клуб „Уеб дизайн” при ПГ „Константин Фотинов” с ръководител г-жа Мария Андреева.
Целта на срещата е свързана с намерението да се проучат възможностите за поддържането и популяризиранено на съществуващите рилски екопътеки както и със създаването на нов екоучастък. Последният би могъл да бъде продължение на вече проектираната от Общината екопътека „Лаго – Чакърова поляна” в посока към екопътека ”Бели Искър”. Този маршрут би могъл да продължи и към близката историко-археологическа забележителност „Шишманово градище”. Ако обаче тази идея е по-трудно реализуема, може да се пренасочи вниманието към природата в местностите на изток от града ни -„Побит камък”, „Воденицата” , Боровец. Във връзка с тези намерения екоклубът внесе Предложение към Общината за бъдещо партньорство.
Инициативата за нова екопътека обаче изисква добро познаване на терена. Във връзка с това бе отправена покана към госта на срещата ни, г-н Георги Захов – дългогодишен учител, природолюбител и краевед, който има публикувани поредица книги за Самоковския край.
Увлекателният му разказ за неповторимото природно и културно-историческо наследство ни разходи към недалечните рилски подстъпи – на изток и на запад от Самоков. Словото на г-н Захов бе допълнено с прекрасен научно-популярен филм на канал „Рила” за Седемте рилски езера с автор Жулияна Костова.
Опитахме се и да си отговорим защо гората, природата са така ценни за нас. Отговорът за „горските благини”, част от които дори не забелязваме, го получихме от един мъдър български поет-планинар Ламар, който казва: „А зелената багра на трикольора ни? А приказките и легендите ни? И къде забравяте това съкровище, дето кара нас и дето ще кара поколенията ни да се имат за наследници на хайдути и поборници за правдини? Нищо са българската история и душевност без гората. Знайте, няма човек и институт, дето да направят списък на горските благини….. Подир слънцето и земята по щедрост се нарежда гората. А по доброта няма равна и стига дотам,че поднася топоришката на брадвата, която я сече. Лоши сме към нея и меки са законите, дето я бранят…”.
Срещата завърши с ековикторина и еконагради за участниците от двата клуба.
Гости на срещата бяха г-жа Симитчийска – директор на ПГ „К. Фотинов”, г-жа Жулияна Костова – ръководител на отдел „Образование” към Общината, учители и родители.